HTML

Tekerj az egészségedért!

50 évesen a feleségemtől kaptam egy kerékpárt. Túlsúlyos vagyok, a vérkeringésem sem túl jó már. Két éve hát kerékpárra ültem...

Friss topikok

Vasárnap reggeli tekerés és elmélkedés a kerékpározásról, a fogyókúráról

2014.07.06. 20:01 Behemót

Vasárnap reggel korán keltem és már negyed nyolckor a nyeregbe pattantam. Találtam egy cikket a neten, és azon elmélkedtem. A cikk címe: ,,6+1 ok, miért a kerékpározás a legalkalmasabb a fogyni vágyóknak”. Forrás. Mellesleg ma azért sikerült egy órán belül teljesíteni a 12 kilométert, mert meghajtottam az emelkedőket, illetve nem kaptam sorompót, illetve az utakon nem volt nagy a gépkocsi forgalom.

1. A kerékpározás nem gyilkolja az ízületeket
Ez az állítás megcáfolhatatlan. +100 kilósan – legyünk finomak – nem lehet futni, kocogni. Csak a séta, a nordic walking jöhet szóba. És persze a kerékpár. Nekem amióta 2 éve tekerek, azóta nem fájtak az ízületeim. Séta közben fáj a derekam, kerékpározás alatt még sohasem fájt. Séta közben, és utána gyakran fájt a jobb térdem. A kerékpározás alatt sohasem éreztem még.


2. A legnagyobb izmokat edzi
A kerékpározás a legnagyobb méretű izmokat hozza mozgásba, azaz még edzetlenül is viszonylag nagy energiát vagyunk képesek mozgósítani, másrészt minél nagyobb az izommunka, annál nagyobb a zsírégetés. Remek dolog, ha az embernek szép nagy bicepsze van, de nehéz egy fejlett bicepsz izommal annyi kalóriát elégetni, mint a kerékpározás közben használt nagy izmokkal. Így, ha a nagy izmok zsírégetési hatékonyságát javítjuk, akkor érjük el a legjobb eredményt a fogyásban.

Logikus… Érdekes, hogy izomfájdalmat nem szoktam érezni. Egyedül a jobb lábam alsó részében szoktam fájdalmat érezni. De idővel az is elmúlik.


3. Edzi az izmot a hatékony zsírégetésre
A rendszeres, több órás kerékpározások hatása, hogy javul az izmok hajszálerezettsége, ezáltál hatékonyabb a keringés, több oxigént tud a szervezet odaszállítani, aminek révén több üzemanyagot (zsírt) tud elégetni. Zsírégetés kizárólag aerob környezetben lehetséges, ha nincs oxigén, akkor a zsírbontás is szünetel. Az oxigénellátáson kívül a mitokondriumok is gyarapodnak, ami hatékonyabbá teszi az energiaellátást - tehát az izom többet tud dolgozni, több üzemanyagot tud felvenni.

Több órás? Vagyis legalább kettő… Hm, akkor jó lenne elérni nyár végére a rendszeres 1,5-2 órás tekerést.


4. Javítja a zsírsejtek mobilizációját
Mivel a munkához energia kell, és az energiát a zsírraktárakból fedezzük az első 30-50 perc után, javul a hozzáférés ezekhez a raktárakhoz, hamarabb és hatékonyabban használja a szervezet ezt az energiaforrást - és nem csak kerékpározás közben. Ez különböző enzimek, fehérjék számának növekedését is jelenti, amik ebben a folyamatban részt vesznek.

Szuper! Ezek szerint amit eddig is tekertem fogyókúrailag eredményes volt.

5. Nagymértékben fokozza az energiafelhasználást
Egy óra tempós kerékpározás akár 5-600 Kcal-t is igényelhet, ami 60-70 gramm zsír. Ha változatlan mennyiséget eszünk, akkor heti ötször egy óra tekeréssel máris veszítünk 350 gramm zsírt, ami egy hónap alatt 1-1,5 kilogramm. És ez még csak nagyjából a munkába járásnak felel meg a legtöbb embernél. Pár évig motorizált kétkerekűekkel jártam, és villámgyorsan összejött 10 kg feletti plusz, pedig sokkal kevesebbet ettem, mint manapság. Jó érzés, amikor a csülköt nem kell kerülni, ha jól esik, egy tábla csoki, gyorséttermi kaja is lecsúszhat lelkiismeret furdalás vagy súlynövekedés nélkül. Persze a táplálkozás minősége és kiegyensúlyozottsága is fontos, de aki sokat teker, az nem szorul zöldség és zsírmentes csirkemell diétára... Minél jobban nő a tempó és az edzésmennyiség, annál többet lehet úgy enni, hogy veszítünk a zsírpárnákból. Fontos megjegyezni, hogy nem szabad éhezni, a kerékpározás akkor hatékony, ha a szervezet kipihent és feltöltődött, minden értelemben.

Jó így ezt olvasni, de egyúttal kiábrándító valóság is. Minden egy irányba mutat: sok tekerés. Vagyis az lenne az ideális, ha naponta kerékpározna az ember legalább 2 órát. Ami nem kevés. Sőt! Nagyon is sok egy magamfajta halandónak. A mai 12 kilinél nincs holtpont, de egy 18-22-nél már kettő is szokott lenni. Ezeken hamar túljutok, de hát akkor is…Ha jobban belegondolok, akkor ez azt jelenti, hogy kell menni 2 Sóstó kört és ráhúzni még egy 5 kilist. Egyelőre elég Mission Impassible-nek tűnik…De hát majd látjuk…


6. Akkor is fogyaszt, ha már letettük a bringát
Sok edzésen lehet hallani, hogy 30 percen keresztül égetjük a zsírt. Ez nem igaz, az első harminc percben a zsírtartalékunk érintetlen. Ugyanakkor, ha elég intenzív az edzés, akkor a felborított egyensúlyt vissza kell állítani, és ez órákat is igénybe vehet. Ilyenkor történik a valós zsírégetés, az izmok helyreállítása, építése - és ehhez a zsír adja az energiát. A kerékpározás ennél annyival tud többet, hogy részben a hosszúsága, részben az aerob munkavégzés miatt már edzés közben elkezdődik a zsírnak, mint energiaforrásnak a felhasználása, javul a zsírbontás és hozzáférés hatékonysága, így a későbbi, pihenés és alvás közben történő helyreállító, egyensúly teremtő folyamatok alatt is könnyebben fér hozzá a szervezet a tartalékokhoz.

+1. A kerékpározás nem csak sport, hanem közlekedési eszköz is. Kisebb bevásárlást, rokonlátogatást, kirándulást is el lehet intézni edzés közben, amivel időt és/vagy pénzt is spórolunk. Erre szükség is van, hiszen a megnövekedett energiaigényt fedezni kell, plusz aki sportol, annak a minőségre is figyelni kell, háztartási kekszen és csapvizen nem lehet minőségi edzéstervet kivitelezni.

 

Szólj hozzá!

Címkék: kerékpár fogyókúra diéta kerékpározás ízület derék izom zsírégetés edzés energiafelhasználás

A bejegyzés trackback címe:

https://tekerjazegeszsegedert.blog.hu/api/trackback/id/tr706480123

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása